PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=467482}

Biała wstążka

Das Weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte
7,5 31 542
oceny
7,5 10 1 31542
8,2 28
ocen krytyków
Biała wstążka
powrót do forum filmu Biała wstążka

Potrzebny

ocenił(a) film na 10

Moim zdaniem brakowało filmu takiego jak ten. O II wojnie światowej i jej okrucieństwach
powiedziano już bardzo wiele, powstało mnóstwo filmów, w których widzieliśmy faszystów-
morderców, fanatyków. Gdzieś w tym wszystkim zgubiło się pytanie o to jak możliwe jest by
człowiek stał się kimś takim. Film potrzebny, film ostrzeżenie. Pokazuje, że łatwo obudzić w
człowieku zło. Zgasić już trudniej.

ocenił(a) film na 10
Merina

Dodałbym, że bardzo potrzebny. Ukazuje jak, albo być może jak rodziło się podłoże do powstania faszyzmu i nazizmu. Mnie ten film każdorazowo wgniata w fotel i nie mogę z niego przez dłuższy czas wyjść. A oprócz tego mam jeszcze miłe wspomnienia z tym filmem.

http://wojtanek.bloog.pl/id,328746791,title,Prelekcja-konkursowa,index.html

ocenił(a) film na 10
youkas

Dokładnie, wydaje mi się, że ten film to jeden z najlepszych współcześnie powstałych.

ocenił(a) film na 10
Merina

Tutaj się z Tobą zgodzę. Bardzo wymagający film: wymaga skupienia, ale także pewnej otoczki historycznej,która przy tym filmie jest wg mnie bardzo istotna

ocenił(a) film na 10
youkas

Właśnie dzięki temu filmowi można poznać tą otoczkę historyczną z zupełnie innej strony niż z tej znanej z podręczników. Dla mnie- głęboka analiza psychologiczno- socjalna

ocenił(a) film na 10
Merina

Taki gabinet dr Haneke

Merina

W Niemczech był Nazizm, faszyzm był we Włoszech i Hiszpanii. Nazizm miał korzenie pogańskie. Wszędzie tam gdzie odchodzi się od Boga rodzą się demony.

ocenił(a) film na 9
PrinceCaspian

Matko, co za bzdury .... W imię boga popełnionych zostało tak wiele bestialskich czynów  że trudno zliczyć! Tu nie boga brak. Brak empatii, brak szacunku do dzieci, brak prawdziwych, głębokich relacji. Sztywne zasady, które są ważniejsze niż człowiek. Poniżanie , pogarda. Już sama konstrukcja chrześcijańska "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina" tworzy wypaczone poczucie , że jesteśmy czemuś winni, czego nie zrobiliśmy, ponosimy zbiorową winę za coś za co nie możemy  odpowiadać. To jest chore. Każdy kto używa rozumu i zna mechanizmy socjotechniki wie, że taki zabieg ma ukryty cel. Od małego wychowywanie w poczuciu winy, ludzie mają kłaść uszy po sobie i to ich to co hierarchowie i władza każą. Najgorsze reżimy współpracowały z kościołem chrześcijańskim - jak Franko, Hitler i inni. Putin też się podpiera cerkwią. Daj sobie więc może spokój z tymi bzdurami o bogu.

ocenił(a) film na 6
miki4you

Gada pan koszmarne bzdury nie rozróżniając zupełnie problematyki różnych kościołów chrześcijańskich. Na podstawie badań poparcia społecznego doskonale dziś wiadomo że gdyby w 1932 roku władze w Niemczech wybierali by wyłącznie katolicy na podstawie ich głosów w wyborach to NSDAP miała by poparcie na bardzo niskim poziom w przeciwieństwie do protestantów którzy zapewnili by większe wpływy polityczne niż to miało miejsce faktycznie a co pierwotnie uruchomiło procesy doprowadzające do zdobycia władzy w styczniu 1933. Katolicy byli grupą prześladowaną zarówno w Niemczech jak i w Polsce a tysiące księży zostało zamordowanych lub trafiło np. do Dachau. Najgorsze reżimy w historii to reżimy ateistyczne bądź w istocie antychrześcijańskie realizujące utopie bez Boga jak Francja Jakobinów z jej Wandeą i mordowaniem tam katolików, bolszewicka Rosja, nazistowskie Niemcy, wszelkie ruchy komunistyczne pochodne od ateistycznych bolszewików. Franco jest tego najlepszym przykładem ponieważ uratował Hiszpanię przed zamienieniem jej przez hiszpańskich komunistów i socjalistów w piekło gułagów porównywalne z tym czego doświadczała Rosja za Lenina i Stalina.

ocenił(a) film na 9
St_Ka989

O matko i córko! Reżim Franko mordował ludzi podobnie jak stanowski. Liczby są inne, bo Hiszpania jest mniejsza, ale panował terror taki sam jak w innych totalitaryzmach. W Polsce do obozów trafiali wszyscy jak leci, niezależnie od tego czy wierzyli, czy nie! Mechanizmy totalitarne, w tym przede wszystkim propaganda, czy sprawianie, że jakaś grupa zostaje odczłowieczona, są uniwersalne i ulegają im wszyscy. Wierzący również. Biała wstążka to pięknie pokazuje. Podobnie jak dane o tym ile żywotów pochłonęły wszelkie wojny na tle religijnym na świecie - nie tylko chrześcijańskie, bo przecież wielkich religii na świecie jest więcej. To tylko my uważamy się za pępek tego świata. Trochę pokory życzę. Część grup religijnych stosuje mechanizmy totalitarne, choć wiadomo, że w okrojonym zakresie. Religii jest na świecie od 4 do 10 tysięcy!

miki4you

Jprdl!!!!! Nie wiedziałem, że Stanowski też mordował? Szok, niby znasz gościa z mediów, a tu taki "zonk". .. naturalnie to żart, gdyby do kogoś nie dotarło bezpośrednio.

ocenił(a) film na 7
miki4you

demagogia i pomieszanie z poplątaniem ale to chyba skutek wychowania w PZPRowskich korzeniach...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones